top of page

Inovativní biobanking pro každého

  • Obrázek autoraNEXTEOM

Viagrou proti Alzheimerovi?
Alzheimerova choroba (pojmenovaná podle Aloise Alzheimera, který ji poprvé popsal v roce 1906) je chronické, progresivní onemocnění nervové soustavy způsobované degenerativním zánikem neuronů. Je dnes nejčastější příčinou demence osob středního a vyššího věku a čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Zatímco její incidence je u osob ve věku mezi 65 a 74 lety 3 %, mezi 75 a 84 lety je to už 19 % a po 85. roce věku 47 %. Riziko Alzheimerovy choroby je výrazně geneticky podmíněno – nejvyšší je u lidí, kteří mají v krvi variantu bílkoviny apolipoprotein E nazvanou ApoE4. V souvislosti s  postupným prodlužováním lidského života se Alzheimerova choroba stává stále vážnějším zdravotnickým, ale i společensko-ekonomickým problémem.

Přes značné výzkumné úsilí doposud neexistují výrazně účinné léky, které by bránily rozvoji této nemoci. Neexistují ani účinné preventivní techniky, které by zabránily nástupu Alzheimerovy choroby a neexistuje dokonce ani úplná shoda odborných názorů na to, co je její skutečnou příčinou na molekulární úrovni.

Trochu optimismu proto přináší výsledky zajímavé studie publikované v prestižním časopise Neurology. Byly v ní analyzovány zdravotní záznamy téměř 270 tisíc mužů starších 40 let z období 2000 - 2017. Ukázalo se, že u těch, kteří užívali léky typu Viagra (tedy inhibitory enzymu fosfodiesterázy 5 (PDE5)), byla Alzheimerova choroba diagnostikována významně méně často než u těch, kteří je neužívali. Doposud není známo, jaké by mělo být případné optimální nasazení těchto léků, aby se projevil maximální preventivní účinek.9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Yorumlar

5 üzerinden 0 yıldız
Henüz hiç puanlama yok

Puanlama ekleyin
bottom of page