top of page

Inovativní biobanking pro každého

  • Obrázek autoraNEXTEOM

Zajímavé aspekty zdravé výživy
Stravou proti rakovině?

Některé potraviny významně snižují riziko vzniku některých typů rakoviny. Patří mezi ně zvláště pokrmy připravené z brukvovitých rostlin (zelí, brokolice, kapusta, květák). Obsahují totiž účinné antioxidanty chránící naše buňky před karcinogenním poškozením jejich DNA a proteinů, a také vlákninu podporující zdravé složení střevního mikrobiomu. Výživoví odborníci (i my v BloodCloudu 😉) silně doporučují, abychom tyto pokrmy zařazovali do našeho jídelníčku čtyřikrát až pětkrát týdně.

 

Na teplotě záleží...

„Studené těstoviny mohou být zdravější než teplé“. Tento výrok působí na první pohled jako nějaký nesmysl, ale výživové studie ukazují, že na tom něco je. Dlouhé molekuly škrobu, hlavní sacharidové složky těstovin, totiž po vychladnutí těstovin změní své uspořádání, stanou se více rezistentní ke štěpení ve střevě, a přitom lépe podporují užitečné bakterie v našich střevech. Ty mohou přispívat k odolnosti vůči vzniku některých nádorů (žaludku a slinivky), bránit tloustnutí a s ním spojeným zdravotním problémům, jako je například cukrovka. 

 

Jak strava ovlivňuje zdraví pokožky?

Dá se říci, že jediným spolehlivým doporučením je – jíst pokud možno vyváženou stravu tzv. středomořského typu (ovoce, zelenina, ryby). To svědčí jak pěknému vzhledu pleti, tak i omezuje riziko vzniku kožních nádorů. Některé zdravotní studie docházejí k varovným výsledkům, pokud jde o důsledky dlouhodobého užívání určitých potravinových doplňků, které by teoreticky měly mít příznivé účinky. V jedné z nich bylo např. zjištěno, že ženy, které dlouhodobě denně užívaly antioxidantový doplněk obsahující vitaminy C a E, beta-karoten, selen a zinek měly ve srovnání s kontrolní skupinou překvapivě o 68% zvýšené (!) riziko kožních nádorů. Tedy - není nad přirozenou zdravou stravu… 

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page