top of page

Inovativní biobanking pro každého

  • Obrázek autoraNEXTEOM

Omlazující dieta napodobující půst
Je známo, že půst nebo diety založené na omezeném příjmu kalorií jsou zdravé a zpomalují stárnutí. Není však doposud příliš jasné, jaké biologické mechanismy jsou toho příčinou. 

Nedávno zveřejněná studie ukázala, že diety založené na krátkých obdobích omezené spotřeby kalorií zpomalují stárnutí imunitního systému, snižují hladinu tuku v játrech, omezují inzulínovou rezistenci a tím riziko cukrovky. Dosavadní studie na zvířecích modelech naznačovaly, že takovýto režim podporuje regeneraci kmenových buněk, snižuje riziko demence, srdečních chorob a některých typů rakoviny. 

Dieta napodobující půst (anglická zkratka FMD) probíhá v pětidenních cyklech, je nízkokalorická, ale má vysoký obsah nenasycených tuků. Lidé při ní pijí čaje, jedí vegetariánské  polévky, energetické tyčinky a nápoje. Má napodobovat půst, při kterém se konzumuje pouze voda, avšak poskytuje důležité živiny. Jedná se o první studii, která ukazuje, že intervence založené na potravinách, které nevyžadují chronické dietní nebo jiné změny životního stylu, mohou lidi „omladit“ (dosáhnout snížení biologického věku) a tím omezit rizikové faktory stárnutí.  

V této studii vědci hodnotili vliv diety na skupinu mužů a žen ve věku 18 až 70 let. Účastníci studie byli náhodně rozděleni do dvou skupin. V jedné účastníci studie absolvovali tři cykly, během nichž v pětidenních  intervalech praktikovali FDM následovaných běžnou stravou po dobu 25 dnů. Účastníci zařazení do kontrolní skupiny konzumovali stravu normálního nebo středomořského typu. Ve skupině FMD došlo ke snížení množství břišního a jaterního tuku,  zlepšení metabolických biomarkerů, snížení inzulínové rezistence a prediabetických biomarkerů. Došlo u nich také ke změně poměru dvou hlavních typů imunitních buněk (lymfoidních a myeloidních) odpovídající „omlazení“ imunitního systému. Tyto změny odpovídaly snížení biologického věku o 2,5 roku.
původní články naleznete zde

a

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page