top of page

Inovativní biobanking pro každého

  • Obrázek autoraNEXTEOM

Léky nejen proti cukrovce, ale také proti obezitě
V poslední době se objevilo několik nových vysoce účinných léčiv proti cukrovce 2. typu, které mají navíc i další žádoucí vedlejší účinek – podporují hubnutí. Jeden z těchto léků je vyráběn dánskou firmou Novo Nordisk a prodáván pod názvem Wegovy. Účinnou látkou je peptid zvaný semaglutid, který tlumí chuť k jídlu. Je dostupný na lékařský předpis a aplikován injekčně; probíhá ale i vývoj formy podávané v tabletách.

Nedávná pětiletá studie prokázala, že injekce léku Wegovy snižují také celkové riziko závažných srdečních příhod. V porovnání s placebem, tedy neutrální látkou, o níž si pokusní pacienti myslí, že je lék, snížily dávky léku Wegovy riziko úmrtní z kardiovaskulárních příčin o 15 % a úmrtí z jakékoli příčiny o 19%.

Nová oblast využití léku znamená zásadní zvýšení možností jeho prodeje, protože léky na kardiovaskulární choroby zdravotní pojišťovny hradí běžně – na rozdíl od obezity, kde si pro úhradu typicky kladou přísné omezující podmínky.

Výrobce ale nedokáže uspokojit ani stávající poptávku po Wegovy. Ta je enormní – a to přesto, že týdenní dávka stojí v přepočtu přes 25 tisíc korun. Výrobce vyzývá lékaře, aby lék předepisovali jenom skutečným pacientům, a ne těm, kdo chtějí hubnout z estetických důvodů.

Nově přicházejí i dobré zprávy o výsledcích klinických testů dalšího podobného léku nazvaného amykretin. Ten se jeví jako ještě účinnější než léky na bázi semaglutidu. Pokusní pacienti jeho zásluhou zhubli v průměru téměř dvakrát více než po Wegovy nebo podobném Ozempic. Další výhodou nově testovaného léku je, že se má podávat jako pilulka. Tento lék tlumí nejen chuť k jídlu, ale také pocit hladu. Pokud budou testy tohoto léku probíhat bez komplikací, mohl by být k běžnému použití k dispozici za několik let.

původní článek naleznete zde

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

תגובות

דירוג של 0 מתוך 5 כוכבים
אין עדיין דירוגים

הוספת דירוג
bottom of page